×
Geri

AZOT

Azot (N) bitki büyümesi için gereklidir ve her canlı hücrenin bir parçasıdır. Bitkilerde pek çok rol oynar ve klorofil sentezi için gereklidir.


Makrobesin Alımı

Bitkiler, N'lerinin çoğunu amonyum (NH₄⁺) veya nitrat (NO₃⁻) iyonu olarak alırlar. Üre'nin bir miktar doğrudan absorpsiyonu yapraklar yoluyla gerçekleşebilir ve az miktarda N, suda çözünür amino asitler gibi malzemelerden elde edilir.


FAYDA ANALİZİ

Artan Protein İçeriği

Azot, bitkinin proteinlerini oluşturan vitamin, amino asit ve enerji sistemlerinin bir bileşenidir. Bu nedenle, bitkilerdeki protein içeriğinin artmasından doğrudan N sorumludur.

Besin Alımı

N ve klorofil eksikliği, bitkinin besin alımı gibi temel işlevleri yerine getirmek için bir enerji kaynağı olarak güneş ışığını kullanmayacağı anlamına gelir.

Besin Detayları: Soya fasulyesi

Fotosentez

Azot, klorofil sentezi için gereklidir ve klorofil moleküllerinin bir parçası olarak fotosentezde rol oynar.

Hareketlilik

Nitrat toprakta çok hareketlidir ve bitki emilimi için toprak suyu ile kök yüzeylerine doğru hareket eder.

NİTROJEN KONUSUNDA DAHA DA DERİNLERE İNMEK Mİ İSTİYORSUNUZ?

Sağlıklı bitkilerin yer üstü dokularında genellikle% 3-4 daha fazla Azot içerdiğini biliyor muydunuz? Eksiksiz besin yönetimi kılavuzumuza bakın.

AZOT EKSİKLİĞİ SEMPTOMLARI

Eksiklik belirtileri, ekin türlerine göre değişebilir, ancak besin yetersizliğinin bitki doku rengini ve görünümünü nasıl etkilediği konusunda benzerlikler mevcuttur. Besin eksiklikleri, genellikle bitki üzerindeki fiziksel konumla ilişkilidir (yani, semptomların yeni oluşan bitki dokusuna karşı daha yaşlı olup olmadığı), ancak bu semptomlar, eksikliğin şiddeti ilerledikçe yayılabilir.