×
Geri

BAKIR

Bakır (Cu), çeşitli bitki büyüme süreçlerinde enzimleri aktive eder ve reaksiyonları katalize eder. A vitamini üretimi, Cu varlığıyla da yakından bağlantılıdır ve başarılı protein sentezinin sağlanmasına yardımcı olur.


Temel Mikrobesin

Mikro besin olarak sınıflandırılan bu temel besin maddesinin sadece küçük bir miktarı bitkinin hayatta kalması için gereklidir.


FAYDA ANALİZİ

Bakır, mikro besinlerin en hareketsiz olanıdır.

Hareketsizlik

Bakır Açlığı

Pek çok sebze mahsulü, klorotik ve kıvrılmadan önce turgor kaybeden ve mavimsi yeşil bir gölge geliştiren yapraklarla birlikte Cu açlığı gösterir.

Klorofil Oluşumu

Bakır, bitkilerde klorofil oluşumu için gereklidir ve diğer bazı bitki reaksiyonlarını katalize eder.

Besin Detayları: Soya fasulyesi

Diğer Metallerin Etkileri

Topraktaki demir, manganez ve alüminyum gibi diğer metaller, bitki büyümesi için Cu'nun kullanılabilirliğini etkiler.

Toprak Türleri

Organik topraklar, Cu eksikliğine en açık olanlardır; ağır, killi topraklar en az savunmasızdır.

BAKIR'I DAHA DA DERİNLEŞTİRMEK Mİ İSTİYORSUNUZ?

Bakır'ın A Vitamini üretimi ve protein sentezindeki rolü, operasyonunuz için daha iyi sonuçlar elde etmek için nasıl kullanılabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için eksiksiz besin yönetimi kılavuzumuza bakın.

BAKIR EKSİKLİĞİ SEMPTOMLARI

Eksiklik belirtileri, ekin türlerine göre değişebilir, ancak besin yetersizliğinin bitki doku rengini ve görünümünü nasıl etkilediği konusunda benzerlikler mevcuttur. Besin eksiklikleri, genellikle bitki üzerindeki fiziksel konumla ilişkilidir (yani, semptomların yeni oluşan bitki dokusuna göre daha yaşlı olup olmadığı), ancak bu semptomlar, eksikliğin şiddeti ilerledikçe yayılabilir.