×
Geri

FOSFOR

Üç temel besinden biri olan fosfor (P) bitki büyümesi için gereklidir ve bir bitki normal üretim döngüsünü tamamlamak için ona erişmelidir.


Toprakta Fosfor

Bitkiler P'yi topraktan birincil ve ikincil ortofosfatlar (H₂PO₄⁻ ve HPO₄²⁻) olarak emer.


FAYDA ANALİZİ

Büyüyen Nokta

Genç bitkilerdeki en yüksek P seviyeleri, büyüme noktasındaki dokuda bulunur. Ekinler olgunlaştıkça, çoğu P tohumlara, meyvelere veya her ikisine birden girer.

Solma

P eksikliği altında, mısır gibi bazı mahsuller renk değişikliği gösterme eğilimindedir.

Bitki Bileşikleri

Fosfor, özellikle güneş enerjisinin yakalanması ve yararlı bitki bileşiklerine dönüştürülmesindeki rolü ile dikkat çekiyor.

Besin Detayları: Soya fasulyesi

Kök ve Fide Büyümesi

Fosfor, kök gelişimini ve erken fide büyümesini destekler.

Büyüme faktörleri

Araştırma, spesifik büyüme faktörlerini P ile ilişkilendirir: uyarılmış kök gelişimi, artan sap ve gövde kuvveti ve iyileştirilmiş çiçek oluşumu ve tohum üretimi.

FOSFORU DAHA DERİNE DAHA DA KAZMAK MI ARIYORSUN?

Fosforun bitki yapısına yardımcı olmaktan, çok sayıda temel reaksiyonun dönüştürülmesinde katalizör görevi görmeye, güneş ışığını yakalayıp faydalı bitki bileşiklerine dönüştürmeye kadar bitki gelişimini nasıl etkilediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için eksiksiz besin yönetimi kılavuzumuza bakın.

FOSFOR EKSİKLİĞİ SEMPTOMLARI

Eksiklik belirtileri, ekin türlerine göre değişebilir, ancak besin yetersizliğinin bitki doku rengini ve görünümünü nasıl etkilediği konusunda benzerlikler mevcuttur. Besin eksiklikleri, genellikle bitki üzerindeki fiziksel konumla ilişkilidir (yani, semptomların yeni oluşan bitki dokusuna göre daha yaşlı olup olmadığı), ancak bu semptomlar, eksikliğin şiddeti ilerledikçe yayılabilir.