×
Geri

KLOR

Bitkiler, klorür (Cl-) anyonu olarak kloru (Cl) alır. Bitkide enerji reaksiyonlarında aktiftir. Cl-in topraklarının çoğu, ana materyallerde, deniz aerosollerinde ve volkanik emisyonlarda hapsolmuş tuzdan gelir.


Mikronutrient

Mikro besin olarak sınıflandırılan Cl-, tüm bitkiler tarafından küçük miktarlarda gereklidir.


FAYDA ANALİZİ

Stomatal Düzenleme

Stoma, stresli kuru dönemlerde su kaybını en aza indirebilmek için bitkilerden nem salınımını düzenler. Klorür, stomatal regülasyonun anahtarıdır.

H₂0'ın Kimyasal Dağılımı

Klorür, güneş ışığında suyun kimyasal olarak parçalanmasında rol oynar ve birkaç enzim sistemini harekete geçirir.

Besin Detayları: Soya fasulyesi

Ozmotik Ayarlamalar

Klorür, değişen su mevcudiyetine alıştıklarından (veya ozmotik ayarlamalar yaptıklarından) bitkilerde önemli bir rol oynar.

Besinlerin Taşınması

Klorür, bitki içinde kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi besin maddelerinin taşınmasını destekler.

KLORUN DAHA DA DERINLERINE INMEK MI ISTIYORSUNUZ?

Klorun ana malzemeler, deniz aerosolleri ve volkanik emisyonlar yoluyla toprağa nasıl girdiğini öğrenmek için eksiksiz besin yönetimi kılavuzumuza bakın.

KLOR EKSİKLİĞİ SEMPTOMLARI

Eksiklik belirtileri, ekin türlerine göre değişebilir, ancak besin yetersizliğinin bitki doku rengini ve görünümünü nasıl etkilediği konusunda benzerlikler mevcuttur. Besin eksiklikleri, genellikle bitki üzerindeki fiziksel konumla ilişkilidir (yani, semptomların yeni oluşan bitki dokusuna göre daha yaşlı olup olmadığı), ancak bu semptomlar, eksikliğin şiddeti ilerledikçe yayılabilir.