×
Geri

MANGANEZ

Manganez (Mn), öncelikle bitkilerdeki enzim sistemlerinin bir parçası olarak işlev görür. Birkaç önemli metabolik reaksiyonu aktive eder ve fotosentezde doğrudan rol oynar.


Dev Faydalı Mikrobesin

Manganez, fosfor (P) ve kalsiyum (Ca) mevcudiyetini artırırken çimlenmeyi ve olgunlaşmayı hızlandırır.


FAYDA ANALİZİ

Fotosentez

Manganez, klorofil sentezine yardımcı olarak fotosentezde hayati bir rol oynar.

Daha fazla Mn

Özellikle soya fasulyesi ve buğday birçok mahsulden daha fazla Mn gerektirir.

Eksiklik Belirtileri

Manganez bitkilerde çok hareketsizdir, bu nedenle eksiklik belirtileri önce genç yapraklarda, damarlar arasında sararma ile ortaya çıkar. Bazen bir dizi kahverengimsi siyah lekeler belirir.

Besin Detayları: Soya fasulyesi

Dengesiz Besinler

Mn eksiklikleri genellikle yüksek toprak pH'ı ile ilişkilendirilse de , kalsiyum (Ca), magnezyum ( Mg ) ve Demir (Fe) gibi diğer besinler ile dengesizlikten kaynaklanabilir .

Mn Eksikliği Olan Topraklar

Mangan noksanlıkları en çok yüksek organik maddeli topraklarda ve doğal olarak düşük Mn içeriğine sahip ve nötr ila alkali pH olan topraklarda görülür.

MANGANEZDE DAHA DA DERINLERE INMEK MI ISTIYORSUNUZ?

Bu güçlü mikro besinin oynadığı birçok rol hakkında daha fazla bilgi edinmek için eksiksiz besin yönetimi kılavuzumuza bakın.

MANGANEZ EKSİKLİĞİ SEMPTOMLARI

Eksiklik belirtileri, ekin türlerine göre değişebilir, ancak besin yetersizliğinin bitki doku rengini ve görünümünü nasıl etkilediği konusunda benzerlikler mevcuttur. Besin eksiklikleri, genellikle bitki üzerindeki fiziksel konumla ilişkilidir (yani, semptomların yeni oluşan bitki dokusuna göre daha yaşlı olup olmadığı), ancak bu semptomlar, eksikliğin şiddeti ilerledikçe yayılabilir.