×
Geri

NİKEL

Nikel (Ni), 20. yüzyılın sonlarında temel bitki besin maddeleri listesine eklendi.


Nikel Soğurma Bilen

Bitkiler Ni⁺² iki değerlikli katyon olarak Ni'yi emer. Milyonda yaklaşık 1,1 parça gibi görünen kritik seviye ile çok küçük miktarlarda gereklidir.


FAYDA ANALİZİ

Mahsul Eksiklikleri

Mahsul yetiştirme koşullarında Nikel eksikliği gözlemlenmemiştir, ancak mahsul araştırma ortamlarında, bilim adamları genç yaprakların klorozu ve ölü meristematik doku gibi eksiklik semptomlarını yeniden ürettiler.

Ağaç Eksiklikleri

Bazı fidanlık bitkilerinde ve ağaç bitkilerinde nikel eksikliği gözlemlenmiştir. Etkilenen ağaçlarda küçük, kıvrılmış yapraklar ve bodur büyüme ile işaretlenen bir durum olan fare kulağı gelişir.

Besin Detayları: Soya fasulyesi

Bitki Azotu (N) Metabolizması

Nikel, üreaz enziminin bir bileşenidir ve bu nedenle ürenin bitki dokusunda amonyağa (NH₃) dönüşümü için gereklidir, bu da onu bitki nitrojen (N) metabolizmasında önemli kılar.

NİKEL'İN DAHA DA DERİNLERİNE İNMEK Mİ İSTİYORSUNUZ?

Nikel, yalnızca 20. yüzyılın sonlarında temel bitki besinleri listesine eklendi. Bu mikro besinin en küçük miktarının (kritik seviye yaklaşık 1,1 ppm) Nitrojen metabolizmasına nasıl yardımcı olduğunu öğrenin ve eksiksiz besin yönetimi kılavuzumuza bakın.

NİKEL EKSİKLİĞİ SEMPTOMLARI

Eksiklik belirtileri, ekin türlerine göre değişebilir, ancak besin yetersizliğinin bitki doku rengini ve görünümünü nasıl etkilediği konusunda benzerlikler mevcuttur. Besin eksiklikleri, genellikle bitki üzerindeki fiziksel konumla ilişkilidir (yani, semptomların yeni oluşan bitki dokusuna göre daha yaşlı olup olmadığı), ancak bu semptomlar, eksikliğin şiddeti ilerledikçe yayılabilir.