×
Geri

POTASYUM

Potasyum (K), temel besin maddelerinden biridir ve bitkiler tarafından önemli miktarlarda alınır. Bitkilerde fotosentez, protein sentezi ve diğer birçok fonksiyon için hayati önem taşır.


Makro besinler

Potasyum, nitrojen (N) ve fosfor (P) gibi bir makro besin maddesi olarak sınıflandırılır. Bitkiler iyonik formunda (K⁺) K alır.


FAYDA ANALİZİ

Tahıl Üretimi

Potasyum, fotosentez ve besin oluşumuna yardımcı olan birçok enzim etkisini artırır. Selüloz oluşturur ve şekerlerin ve nişastaların yer değiştirmesine yardımcı olur. Nişasta bakımından zengin tahıllar üretmek hayati önem taşır.

Turgor'u korur

Potasyum turgoru korur ve su kaybını ve solmayı azaltır.

Kaliteli Besin

Potasyum, boyut, şekil, renk, tat, raf ömrü, lif ve kaliteyle ilgili diğer ölçümler gibi faktörler üzerindeki önemli etkileri nedeniyle kaliteli besin olarak bilinir.

Nitrojen ile karşılaştırıldığında

Yüksek verimli mahsullerin çoğunda, bitkideki K içeriği, nitrojen (N) içeriği ile karşılaştırılabilir.

Besin Detayları: Soya fasulyesi

Potasyum Emici

Potasyum bitkiler tarafından K + olarak gösterilen iyonik formda emilir.

Potasyum Koruması

K eksikliği olan bitkiler kuraklığa, aşırı sıcaklıklara ve diğer stres faktörlerine karşı daha az dirençlidir. K içermeyen bitkiler ayrıca zararlılara, hastalıklara ve nematod saldırılarına karşı daha hassastır.

Kök Büyümesi

Bol K, kök büyümesini artırabilir ve kuraklık toleransını iyileştirebilir.

POTASYUMDA DAHA DA DERINLERE INMEK MI ISTIYORSUNUZ?

Bu güçlü besin hakkında topladığımız bilgi zenginliğinin sadece yüzeyini çizdik. Bilimden potasyumun birçok uygulamasına kadar her konuda kapsamlı bir kaynak için, eksiksiz besin yönetimi kılavuzumuza bakın.

POTASYUM EKSİKLİĞİ SEMPTOMLARI

Eksiklik belirtileri, ekin türlerine göre değişebilir, ancak besin yetersizliğinin bitki doku rengini ve görünümünü nasıl etkilediği konusunda benzerlikler mevcuttur. Besin eksiklikleri, genellikle bitki üzerindeki fiziksel konumla ilişkilidir (yani, semptomların yeni oluşan bitki dokusuna göre daha yaşlı olup olmadığı), ancak bu semptomlar, eksikliğin şiddeti ilerledikçe yayılabilir.